Genel Kültür

Minyatür Nedir

Figürlerin birbirini kapatmadığı, konunun tam olarak gösterildiği, boyutlar ve derinliğin olmadığı, çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu resim sanatına minyatür denir. Uzaklıklar boylar, renk veya gölgelerle belirtilmez, tek boyutludur.

Detaylar en ince noktasına kadar çizilir. Kitap resimleme sanatı olarak kabul edilmesinin nedeni ise resimlerin metinleri açıklayıcı ve destekleyici olmasından kaynaklanır.

Minyatür daha çok kâğıt, fildişi ve benzeri maddeler üzerine yapılmaktadır. Minyatür adını kırmızı rengin çok kullanıldığı ve latince adı “minium” olan kurşun oksit ten almıştır.

Bu sanatta renkler genel olarak gerçeğe bağlı olmaksızın kullanılır. Türk minyatür sanatında ise gözlem ön planda tutulmaktadır. Sayfa kenarlarında “helkari” denilen sade ve zarif bir süsleme tarzı veya varak altın ile yapılan “zerefşan” tekniğinin kullanıldığı görülür.

Türkler genellikle minyatür sanatında tarihi yansıtmayı tercih etmişlerdir. Bu nedenle Minyatür eserlerinin pek çoğunda Osmanlı Türk tarihinin kullanılmasından kaynaklanan birer tarihi belge özellikleri taşımaktadırlar.
Giyim de kuşamda, kap, kaçak gibi eşyaların genel olarak altın ve gümüşle işlenmiş olması minyatür sanatının en büyük özelliğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu