Genel Kültür

Misafirperverlik ile ilgili Kompozisyon

Türk toplumunun misafirperverlik değerleri oldukça yüksektir. Evine gelecek olan misafiri en iyi şekilde ağırlayarak karşılamaktadır. Misafirlerin rahat etmesi için elinden gelenin fazlasını yapar. En iyisini sunmak için çalışmalarda bulunur.

Toplumumuzda özellikle misafirperverlik öndedir. Evimize gelen misafirlere daima iyi davranmalı, onları güzelce ağırlayarak uğurlamalıyız. Geldikleri andan itibaren güler yüzlü olarak öyle karşılamalıyız. Evimizde bulunan yiyeceklerden ikram etmeli, onların rahatlığı için çabalamalıyız. Yatıya gelen misafirlerimiz olursa gerektiğinde onların rahat etmesi için kendi rahatlığımızdan fedakarlık etmeliyiz.

Şan ve şeref göstergesi olan Türk kültüründe misafire bakılan hoşnutluğun göstergesidir. Misafirler asla geri çevrilmez ve ağırlanır. Yabancı birisi dahi olsa Allah misafiri denilerek evde ağırlanabilir. Türklerin misafirperverliği örnek olduğu tarihte yaşanılanlarla kanıtlanmıştır. Kimse kapısına gelen kişiyi geri çevirmeyerek ağırlamaktadır.

2 Yorum

  1. Misafirperverlik kültürümüzün en ônemle değerlerinden biridir misafirimizi güler yüzle kaşılayıp onları kendi evindeymiş gibi hissettirmeliyiz Türkiye misafir ağırlamada çok iyilerdir misafirimize evdeki yiyeceklerden ikram etmeli ve onları memnuniyetle ağırlamalıyız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu