İcatların Serüveni

Motosikletin İcadı Kim Buldu

İçten yanmalı motora sahip olan motosikletin icadı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Sylvester Roper isimli Amerikalı mucit tarafından 1869 yılında buharlı motosiklet icat etmeye çalışırken fosurpisikletin icadını yapmıştır. Çalışmalarına benzeyen bir icadı 1893 yılında Felix Millet tarafından icat edildi.

İki tekerlikli motosikeltin icadı Fransız mucit Michael ve Eugene Werner tarafından icat edildi. Werner kardeşlerin birlikte geliştirdiği motoru iki tekerliğin arasına yerleştirdiler. Motosikletin gelişimi bundan sonra aynı kalarak modelleri değiştirilmiştir. İçten yanmalı motorun icadını yaparak günümüzde kullanılan motosikletlere benzemiştir. Bir çok ülkede otomobil yerine motosikletin kullanım yoğun oldu. Pratik olduğu gibi daha az maliyetli ve trafikte sorun yaşamamaktadır.

Günümüzde en çok kullanılan iki kişilik taşıtlarda olduğu gibi maliyetsiz de. Otomobillere göre çok daha az gaz harcayarak daha uzun mesafelere gidebiliyorlar. Ülkemizde bir çok rağbet görmeyen motosikletler gezi ve spor için tercih ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu