Genel Kültür

Mübarek Gün ve Geceler Nelerdir

Mübarek gün ve geceler ALLAH tarafından insanlara sunulan ziyafet gün ve geceleridir. Bu mübarek gün ve geceler yıllardır Müslümanlar tarafından yıllardır coşkuyla kutlanmaktadır. Bu gün ve geceler dua, ibadet ve yardımlaşma için güzel bir fırsat oluşturmaktadır.

Cuma günü Müslümanlar için bir bayram günüdür. Her hafta toplu halde bir araya gelip birlik ve beraberlik içinde paylaşımlarda bulunulmaktadır. Ramazan Bayramında bir ay boyunca tutulan oruç ile arındıktan sonra bir araya gelerek kutlama yaşanmasıdır. Kurban Bayramında ise ALLAH için kesilen kurbanların dağıtılarak ve paylaşılarak kutlanan bir bayramdır. Bu bayramların hepsinde dostluklar ve sev inçlikler paylaşılmaktadır.

Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz’ in(s.a.v.) doğduğu gece olarak dualar ile ALLAH’ tan af dilemektir. Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesidir. (Üç ayların başlangıcı Recep, Şaban, Ramazan ayının başlangıcı). Miraç Kandili, Peygamberimizin (s.a.v.) göklere yükseldiği gecedir, beş vakit namazın farz kılındığı gecedir. Berat Kandili, Şaban ayının 15. gecesidir ve günahların en çok af edildiği bir gecedir. Kadir Gecesi, Kur’an’ın indirildiği gecedir ve bin aydan daha hayırlı bir gecedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu