Genel Kültür

Muson İklimi Nerelerde Görülür

Dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli iklimler görülür. Bölgelere göre kendine has özelliklere sahip, iklimsel olarak değişikliklere sahip olmaktadırlar. İklim farklılıkları yer şekilleri, bölgenin bulunduğu konum, alanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Muson iklimi de bunlardan biri size bu konuda bilgi vereceğiz.

Muson iklimi yaz döneminde bol yağışlı kışları kuraktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 15-20 derece arasındadır. Sıcaklık farkı fazla olmadığı gibi sıcak geçirilen iklim tipidir. Genelde Hindistan’ın Güney kıyıları, Güney Çin, Japonya, Endonezya, Avusturalya’nın Kuzey kıyıları, Singapur, Tayland gibi ülkelerde sık görülür. Sağanak yağmurların yağdığı dönemlerde ise sel felaketine sebep olabilmekte. Genelde bölgenin iklimi sıcak olmaktadır.

Bitki örtüsü geniş yapraklı kışın yaprak döken ormanlardan oluşmaktadır. Muson ormanlarında ağacı tipi tik ağacıdır. Hint yarımadasında Asya kıtasını sıkıştırmasıyla Himalaya Dağları ve Hint okyanusundan gelen nemli ve göreceli soğuk ya da sıcak hava yıl boyunca yağışlı geçmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu