Genel Kültür

Mustafa Kemal Atatürk Hangi Takımlı

Atatürk’ün hangi takımlı olduğu tartışma konusu olmuştur. Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi takımlı olduklarını daima iddia etmişlerdir. Hangi takımı tuttuğu tartışma tekrardan alevlenerek gündemde yer almıştır. Atatürk’ün Galatasaraylı tuttuğu iddia ediliyor ama ellerinde belge ve kanıt bulunmamaktadır. Atatürk aslında bütün takımları desteklemiştir her takın kendi takımını tuttuğunu iddia ediyor ama ne fenerbahçe ne de galatasaray formasını giyerek fotoğrafı vardır. Atatürk ile ilgili tarihte bir çok bilgi var ama futbola yakın olduğu söylenmez.

Ali Şen (Fenerbahçe Kulübü Eski Başkanı)

Tabii ki Fenerbahçeliydi

1928’de FB- GS arasında oynanan ve 3-3 biten Gazi Kupası maçından sonra 3’ü GS’li 2’si Fenerli 5 kişinin önünde şunları söylemiştir: “Burada üçe üçüz, çünkü ben de Fenerbahçeliyim.”

Selim Soydan (Eski Futbolcu ve Yazar)

Kulübü ziyaret etmiş

Her her Türk Atatürk’e sahip çıkmak ister. Galatasaraylılar da sahip çıkmak istiyorlar. Benim bildiğim Atatürk, Fenerbahçeli. Kulübe gelip “Ziyaret etmekten çok büyük mutluluk duydum” demiş.

Sertaç Kayserilioğlu (FB Müzesi Danışmanı)

GS’lilerin belgesi yok

Galatasaraylıların ellerinde hiçbir belgeleri yok. Atatürk’ün hiç bir yerde “Ben Galatasaraylıyım” diye yazdığı bir yazı bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu