Genel Kültür

Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler!” Sözünü Neye ve Hangi Güce Güvenerek Söylemiş Olabilir

İleri görüşlülüğü ile bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece ülkemizde değil tüm dünyada bilinen bir sözü olan “Geldikleri gibi Giderler” sözünde Türk Milleti’nin gücünden, kararlılığından, inançlılığından ve azminden güç aldığı anlaşılmaktadır.

“Geldikleri gibi giderler” Sözü Ne Zaman Ve Nasıl Söylenmiştir?
Henüz Birinci Dünya Savaşı devam ederken, Mondros Ateşkes Antlaşması sebebiyle Osmanlı devleti toprakları itilaf devletleri arasında pay edilmiş ve işgaller başlamıştır. 13 Kasım 1918 tarihinde müttefik devletlere dair büyük bir filo İstanbul sularına demir atmış ve 500 yıldan bu yana Osmanlı devletine başkentlik yapmış olan İstanbul’u esir almıştır.

O dönemde Osmanlı devletinin merkezi karargâhı Dolmabahçe Sarayı’nda yer almaktadır. Mondros Ateşkes Anlaşması’ndaki hükümler sebebiyle tamamen boyun eğmiş olan Osmanlı Devleti yöneticileri çaresizlik içinde boğazda demir atmış büyük filoyu izlemektedir. Mustafa Kemal’de bu filoyu izleyen grup arasında yer almaktadır. Yıllarca kendisinin yaverliğini yapmış olan Salih Bozok’un çaresizce boğazdaki filoyu işaret etmesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk o hiç unutulmayacak cümleyi sarf etmiştir: “Geldikleri gibi giderler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu