Genel Kültür

Mustafa Kemal’in Çeşitli Cephelerde Başarılı Olmasının Nedenleri Nelerdir

Komutanlık ettiği ordu zaferlerden zaferlere kavuşarak özgürlüğe doğru adım atmıştı.

Atatürk tarih boyunca bir çok cephede görev alarak savaşlara katılmıştır. Komutanlık yaptığı cephelerde zafer sesleri İstanbul’da defalarca kez yankılanmıştır. Başarısının sebebi olarak Atatürk’te bulunan liderlik özellikleri olmaktadır. Diğer komutanlara göre askeri zekaya sahip olması taktiklerin gelişmesini sağlamıştır. İleriki görüşlü olup savaşın nasıl ilerleyeceğini görmektedir. Cesur olup risk almayı bilen bir lider olarak hayata devam etmiştir.

Atatürk Türk milletine verdiği önem ile birlikte fedakar bir lider olmuştur. Başarılı bir lider olup ne zaman nerede konuşacağını her daim bilmiştir. Cephelerde yaratıcılığı ile birlikte düşman askerleri ordudan ne kadar çok olsa da onları ne zaman nasıl yeneceğini hep bilmiştir.

Askerlerin sevgisini ve saygısını kazanarak onun uğruna canlarını dahi verebilirlerdi. Korkmayarak mücadele verip kahraman Mehmetçiklerimiz olarak anılmışlardır. Savaşlarda her zaman efsaneler ve kahramanlıklar bırakarak öldüler. Çanakkale savaşında mucizevi top atışının olduğu gibi bugünde kahramanlığını göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu