Genel Kültür

Müzik ve Edebiyat ilişkisi

Edebiyat bir çok bilimle iç içedir. Müzik ile edebiyat tam anlamı ile yakın oldukları görülür. Müzik düzyazı şeklinde değil sözcüklerde ritmik sıralanma ile oluşur. Müzikte temel öğeleri müzisyenler tarafından duygu ve düşüncelerin dinleyici kitlesine aktarılmasıdır. Müzik anlatırken aslında edebiyat ile anlatılmaktadır. Düşünceleri tarif etmek, anlatmak ve duyguları hissettirmek için edebiyata gerek vardır. Müziğin ritmi, notaları, tonlamaları ve kişilerdeki baskın duyguları tekrar uyandırabilmek için gerekli olmaktadır.

Müziğin arkasında eklenen sözler edebiyatla birleştirmektedir. Eskiden çalınan müziklerde sözlerin eklenmesi ile müzik edebiyat ilişkisi ortaya çıkmıştır. Müzik parçalarına eklenen sözler müziğin daha can alıcı, anlatımlarını göstererek edebiyatla bütünleşmesini sağlar.

Müzikle iletilen duygu ve düşüncelerde sözlere ihtiyaç olmamaktadır. İnsanlar uzun yıllar boyunca kullandıkları şiirsel sözler, melodik nitelik kazanarak kullanılmıştır. Zaman inde müziğin etki gücüne önem artarak sözlü müzik sanatına geçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu