Bilgi

Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür? Nabız Dakikada Kaç Defa Atar?

Kalp atışına nabız denir. Cinsiyet, yaş ve sağlık durumuna göre nabız değişkenlik gösterir. Sağlık bireylerde nabız oranları verilmiştir.

Tıpta sık kullanılan terimlerden birisi nabız ve kalp atışına yöneliktir. Nabız ise kişinin kalbinin atış hızınıdır, ölçülürken bir dakika hesaba alınarak hesaplanmaktadır. Kalp kanı pompalaması ile damar çeperine basınç uygulayarak hissedilir. Damarlar tüm vücudumuza yaygın olduğundan 1 dakika içinde belirli noktalarda hesaba katarak hesaplanmaktadır. Nabız bir dakika içinde damarların yaptığı kasılmalara da denir.

Nabız ölçümünde kalbimizin kanı pompalaması esas alınır, örneğin boyun kısmından, bilekten ve göğsümüzün üstünden nabız ölçülebilir. Nabız 1 dakika içinde kalbimizin kasılması hesaplanır. Sağlıklı bireylerde kalp atışı 1 dakika’da ortalama 72 atması gerekir. Bilek bölgesinin üst kısmına elimizi tuttuğumuz zaman atışı hissedebiliriz, boyunda ise gırtlağın sağ tarafına koyulması ile anlaşılabilmektedir.

Yaşa Göre Olması Gereken Nabız Oranları

1 yaşında – 134
1-2 yaşında – 117
3-4 yaşında – 108
5-9 yaşında – 98
9-10 yaşında – 91
11-13 yaşında – 88
14-17 yaşında – 80
Yetişkin erkekte – 72
Yetişkin kadında – 80

Nabız kişilerin yapmış olduğu faaliyetleri doğrultusunda olur. Yaşam süresi boyunca yaptıkları hareketler sonucunda kalp atışı hızlanabilir. Çok yorulduğunda, koştuğunda, hareket ettiğinde nabızları normal değerlerin üstüne çıkar. Kişiler adeta kalplerinin patlayacaklarını hissederler, nabız oranının yüksekliği ve şiddeti göğüsten dahi hissedilmektedir. Kişiler hastalandığı zamanlarda dahi nabız değerleri etkilenir, araştırmalara göre yüksek ateşli olan kişilerde nabız değeri yüksektir. Ruhsal duydular endişe, heyecan, adrenalin, korkularda nabzı etkiler.

Nabız Dakikada Kaç Defa Atar

nabiz 2
nabız

Nabız atma sayısı ile birlikte kalbimizin kan pompalama oranını göstermektedir. Hesaplaması dakika üzerinden yapılır 1 dakika içersinde kalbimiz kaç kere kasılarak kan pompalayacak öğrenilir. Nabız sayısı orta yaşlarda 70-80 defa atmaktadır. Çocuklarda nabız oranı daha çok olmaktadır.

Kalbin kasılıp gevşemesi ile birlikte damarlara yaptığı basınç sonucunda kalp atışı oluşur. Kalbimizin vuruş sayısına nabız denir. Hesaplamaları 1 dakika üzerinden yaparak saydığımız sürece nabızımızı öğrenebilmemiz mümkündür.

Nabız Nereden Ölçülür?

  1. Ölçümlerin yapılacağı üç nokta var birisi boğazımızın yanında bulunan yerde olup üç orta parmağımız ile ölçülmektedir.
  2. Bileğimizin üstünde üç parmağımız ile koyduğumuz zaman görülecektir.
  3. Kalbimizin üstü elimizi koyarak atış sayısını sayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu