Genel Kültür

Nasip Kısmet Baht Kelimelerinin Geçtiği Metin

Eski zamanlarda ticaret ile uğraşan Mehmet bey vardı. Gününün büyük zamanını kendi atölyesinde geçirerek çeşitli nallar, eşyalar yaparak bunları köyün meydanındaki Pazar alanında satardı. Yaptığı işi sevdiğinden dolayı atölyesi onun evi gibi olup gün gelir orada bir kenara sığışıp yatıp uyurdu. Mehmet usta köylü tarafından oldukça çok sevilmiş güler yüzü ve yardımcı olmasıyla unutulmaz birisi olmuştur.

Mehmet usta her zaman işine başlarken rızkından fazlasını beklemez ve nasip diyerek geçiştirir. Kısmetinde artık ne kadar kazanmak varsa o kadarının yolunda gider. İnsanın bahtı açık olsun gerisi gelir diyerek işlerini yapar. Ticaret hayatı boyunca işlerini güzel şekilde tamamlamaktadır.

Tüccar bir babanın oğlu olması kendisinin de bu konularda gelişmesini sağlamıştır. Oğulları da kendisini gibi dürüst bir ticaretçi olmasını hayal etmiştir. Genelde hayalleri istedikleri gibi olsa da her zaman zenginliğin mutluluk getirmediğini bilmiştir. Bir insan rızkında var zaten onları kazanarak yaşamına devam eder. Olmadığı zaman bunlar olduğu gibi kalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu