Genel Kültür

Ne Ekersen Onu Biçersin Kompozisyon

Hayatın bize ne getireceğini bilemeyiz, bugün ne yapıyorsak yarın onun karşılığını alırız. Başkalarına karşı iyi davranan insan, çevresi tarafından güzel davranılır takdir edilir. Kötü davranan insanlar kötülükle karşılık alırlar. Hayat bize verdiğimizi tekrar geri vermektedir. İyi davranan insan iyiliği takdiri kazanmaktadır.

Zor durumda olan birine yardım elini uzatmak onun sıkıntılardan kurtularak mutlu olmasını sağlar. Düşene bir tekmede biz vurursak insanlık çok daha kötü hale gelir. Bunun farkına vararak hareket etmeliyiz. Yardım ettiğimiz insan gün geldiğinde bize yardım eder. Kötülük yaptığımız insanda bizim zora düştüğümüzü görerek önümüze taş koyar. Biz kendimiz olarak çevremize yardımcı olmalıyız, yardım etmek her zaman takdir edilesi davranıştır. Takdir kazanan insanlar toplumda saygı görür, sevilirler. Kötülük yaparak zaman geçiren insanlar gün geldiğinde kötülüklerle karşı karşıya kalır. Gençliğinde kötülük yapan insanda yaşlandığında saygı göstermediği gibi dışlanır.

İyilik güzel davranıştır, örnek olunması gereken bu davranışta bulunan insan kötülük yapmaz. Bu nedenle karşımızdaki insana karşı iyilik yapmaktan bizi alıkoyan bir şey olmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu