Genel Kültür

Ne Mutlu Türküm Diyene Sözü İle İlgili Kompozisyon

Türk milleti, tarih boyunca nice imparatorluklar ve kurmuş ve yıkmıştır. Türk milletinin sahip olduğu kültür milletinin örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri, yaşadıkları coğrafyasının özelliklerinden gelmektedir. Türk milleti mücadeleci bir millet olmasıyla bilinir. Esir olarak asla yaşamayı kabullenmeyen bu millet yaşamı boyunca insanlığa yol göstermiştir. Türklerin huyu suyu bir çok devlete örnek olacak türdendir.

Türk milleti yaşamını göçebe olarak devam ettirmiş ardından yerleşik düzene geçerek yaşadığı coğrafyalarda hüküm sürmüştür. Bir çok devlet kurmuş ve medeniyetlere ev sahipliği yağmıştır. İslam dini ile bütünleşerek İslam dünyasının saygın devletlerinden biri haline gelmiştir. Adalet, hürriyet, müsavat için mücadele eden Türkler, bir çok kültür ve medeniyet ile etkileşim halinde yaşamıştır. Türk askeri dosta güven düşmana korku salmıştır. Vatan, bayrak, namusu her şeyden önde tutan bu millet oldukça saygı değerdir. Tarihte bir çok zulüm gören millet Türklere sığınmış, onların yardımıyla önemli yerlere ulaşmıştır. Köklü bir tarihe sahip olan Türkler oldukça saygı değerdir.

Ne Mutlu Türküm Diyene derken, tarihi şuur ve Türklüğün insana kattığı övünç duygusuyla demeliyiz. Türküm diyebilen ve Türk adaletine sığınan milletler toplum içinde değer görürler. Herkes adaletin dayandığı kuvvetin gölgesi ve himayesi altında özgür ve hür bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu