Genel Kültür

Neden Ağlarız?

Ağlamak insanlara özgü davranış olmadığı gibi yaratılan her canlı ağlayabilir. Bazılarımız ağlamaktan çekiniriz ve kendimizi tutarız. Her vakit olmasa dahi nadiren de olsa ağlamak oldukça faydalıdır. Yaşadığımız hayatta duygusal çöküntüler, çıkmazlar, çaresizlikler, yorgunluklar, üzüntüler, hüzünlü anlar, sevinçler bizi ağlatabilir.

Düşüncelerimize baktığımız zaman aslında ağlamak bizlere sunulan şans ve fırsat olarak değerlendiriliyor. Aşk acısı, sinirler, büyük kavgalar, haksızlık, zorumuza giden durumlar dahi ağlama sebepleridir. İlk kez ağladığımız an doğduğumuzda doktorların elinde olur. Ağlamak doğumla birlikte canlılara gelir. Hayatımızda her şey bizi ağlamaya sürükleyebilir.

Ağlamak bazen insanlar için birer silahtır, timsah gözyaşları olarak denilen ağlamada olabilir. İnsanlar ağlamak istemezler ama ağladıkları vakit bunlar söylenebilir. Kendisini acındırmak, çaresiz kaldığını göstermek için ağlayabilirler. Merhametini göstererek ağlayıp onlardan sevgi beklentisi içinde de olabilir.

Film seyrederken neden ağlarız?
Bazen bir film seyrederken insanlar ağlayabilir. Yaşadığı duygu yoğunluğuna bağlı olup filmlerdeki önemli sahnelerde insanlar istese dahi kendilerini tutamazlar. Araştırmalara göre film seyrederken ağlamak “ayna kuralı” ile açıklanıyor. Filme odaklanılması ile sahnelerdeki duygular, mimikler net şekilde insanlara yansıtılması sonucunda ağlamalarına sebep olabiliyor. Filmle birlikte empati kurulması da insanların ağlamasına neden olmaktadır. Kendimizi oradaymış gibi ve yaşamlarına şahit olarak hareket etmemiz ağlama sebebi de olabilir.

Gözyaşı gözümüz için temizlik görevi görür. Üst tarafından göze gelen toz ve mikropların akmasını sağlar. Gözyaşı ile gözümüz temizlenerek mikroplardan arınmış olur. kirpiklerin diplerine yer alan pislikler temizlenmektedir. Gözümüzün sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan etkende gözyaşımızdır. Temizlenmesini ve göz tabakalarının uzun süre çalışmasını sağlar.

Ağlamak ile ilgili ilginç bilgiler
Hayatımız boyunca ortalama 10 kova gözyaşı dökeriz.
Bebekler iletişime geçmek için ağlarlar.
Filler üzgün oldukları zaman ağlarlar.
Gözyaşı gözlerimizi temizleyen özelliğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu