İcatların Serüveni

Nota Kim Tarafından İcat Edildi

Müzikte matematiksel olarak gizemini ortaya koymakta. Profesyonel olarak müzikle ilgilenenler notasız olmayacağını bilir. Tarihine baktığımızda M.Ö. dönemlere kadar dayanmaktadır.

Müzik üzerindeki yer alan müzikal seslerin kağıt üzerinde yazılmış hali olmaktadır. Müzikle ilgilenen kişiler notalar yardımı ile birlikte şarkılarını doğru bir ses tonunda yorumlayabilirler. Şarkıcılar tarafından daha çok notalara dikkat edilerek seslendirilmesi yapılmaktadır.

Nota’nın icadı çok eski zamanlara doğru dayanmaktadır. İlk olarak icadına baktığımız zaman Pisagor tarafından bulunduğu görülebiliyor. Tarih olarak M.Ö. 530-450 yıları arasında matematik ile ilgilenirken yazıya müziği dökebilmiştir. Onu nota üzerinde yoğunlaşmasına sebep olan ise demirci ustasının demire vurduğu zaman çıkan seslerin farklılığı olmuştur. Bununla ince ve kalın seslerin birbirlerinden ayırt edilerek tonlamasını sağlamıştır. Müziğin kulağa gelmesi ile birlikte nota halinde geliştirilebilir olduğunu görerek bunları kağıda dökmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu