e-Okul Ödev

Nükleer Enerjinin Çevreye Zararları Nelerdir

Akkuyu nükleer enerji yapımında temellerin atılması ile birlikte ülkemizi bekleyen bir çok sorun olabilir. Ucuz enerji üretimi sayesinde atom parçacıkları füzyona uğrayarak ortaya çıkan devasal enerji, dönüşümler sonucunda elektrik enerjisi üretiminde kullanılacak. Elektrik fiyatlarında ucuzlama olarak bütçemize önemli katkı sağlaması bekleniyor. Nükleer enerji ekonomik olarak destek sağlasa dahi zararları inanılmaz boyutlara çıkabiliyor. Nükleer santral kazaları tarihte yaşanmış ve izleri halen duruyor.

Nükleer reaktörlerden çıkan atık plütonyum zehirli olması kanser yapıcı etkiye sahiptir. Doğada 250 yıl boyunca zehir saçmaya devam ederek çözünmektedir.

Radyoaktif madde Stronsiyum yağmurla birlikte yeryüzüne inerek hayvanlara, canlılara bulaşmaktadır. Kan kanseri (lösemi) neden olmaktadır. Doğadaki ömrü 280 yıldır.

Sezyum ve İYOD adındaki maddeler besin yoluyla insan vücuduna girip Tiroit bezi kanserine, çocuklarda genetik bozukluklara yok açmaktadır.

1986 yılında Çernobil faciasının yaşanmasından dolayı insanlar radyasyona maruz kalmıştır. Kanser ve çeşitli hastalıklardan etkilendiler. Genetik olarak bozukluklar görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu