Genel Kültür

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Anlamı

Asırlar öncesinden söylenen sözler günümüzde olaylar ve çeşitli durumlar karşısında kullanılır hale gelmiştir. Tecrübeler duygu ve düşünceleri kapsayarak insanların yaptığı hareketleri ifade etmektedir. Günümüze gelene kadar kalıplaşarak atasözü haline gelmiştir. Günlük yaşantımızda sık kullandığımız öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünde anlatılmak istenilenlere öğrenelim.

Öfke ile hareket etmek hataları beraberinde getirir. Yapacağımız hareket geri dönerek biz zarar verebilir. Öfkemiz ne kadar büyük olursa karşılığında yapılacak hatalarda o denli büyük olur.

İnsanoğlu öfkesini kontrol etmesini bilmeli, yenik düşmemelidir. Öfkeli bir insanın yapacağı hatalar kimi zaman telafi edilemez hale gelir. Hareketler sonucunda insanlar hayatının hatasını yapar telafi edilemediği gibi iş işten geçmiş olur. Durum ve olayların getirisi öfke olabilir, sakin olmalı beklemeli her şeyin açıklığa kavuşmasını öğrenmeliyiz. Öfkeli iken yaptığımız hatadan dolayı çok pişman olabiliriz hiçbir şeyi geri döndüremeyeceğimizi unutmamalı. Zamanı geri alamadığımız gibi öfkemizin o kötülük tohumları ile yaşamak zorunda kalırız.

Öfke kontrol edilemeyen duygularımızdan biridir. Öfke insanlara büyük zararlar verir. Alınacak yanlış kararlar pişmanlığa sebep olur. Dinimizde öfkeli bir insan ayaktaysa oturmalı, oturuyorsa eğer uzanmalı gibi hadisler bulunmaktadır. Öfkenin getireceği felaketin geri dönüşü asla olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu