Genel Kültür

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Türk toplumu olarak okuma-yazma alışkanlıklarımız çok düşüktür. Kitap okumak hepimize zaman kaybı olarak gelebiliyor. Günümüzde herkesin derdi, sorunu olduğunu düşünürsek eğer okuma alışkanlığı olması çok zor olabilir. İnsanlar kafalarını kaşıyacak vakit bulamadıklarından dolayı kitap okumaya da vakit ayıramıyorlar. Günümüzde insanlar boş vakitlerinin dahi olduğu söylenmesi yanlış olurdu.

Alışkanlıklar küçük yaşlarımızdan itibaren başlaması en doğrudur. Çocuklar ilk olarak anne ve babalarını görerek kendilerine alışkanlık edinirler. Onları örnek alarak davranışlarını taklit etmeye başlarlar. Güzel alışkanlıklarda aynı şekilde kazandırılmaktadır.

Tavsiyeler insanlar için merak uyandırarak yeni bir şeyler yapmasını sağlayabilir. Çevresinde insanların övmesi, onun nasıl bir şey olduğunu merak etmesi ve okumasına neden oluyor. İnsanlar kitapları dillendirmesiyle başkalarının da yakınlaşmasını sağlayabilir. “iyi biri kitaptı” diyerek yorumlamaları dahi yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Günümüzde kitaplarla fazla konuşulmadığından çeşitli anlamlarda kendisini göstermemektedir.

Kitap okumak insanların zihnini açtığı gibi düşüncelerini geliştirmektedir. Kitaplar dostumuz olduğu gibi insanları cahillikte uzaklaştırarak bilge insan olmalarını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu