Genel Kültür

Olumlu Bir İletişim İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karşımızdaki kişilerle sağlıklı bir iletişim kurabilmek için onlar hakkında eleştirilerde bulunmamız gerekir. Yani kişi kendi yaptıklarını her zaman doğru buluyor olabilir o nedenle iletişim ilk kuralı karşındakini eleştirmeyeceksin.

Karşımızdaki kişi ile direk olarak eleştirmekten kaçınırken ona davranışının yanlış olduğunu hissettirmek için birşeyler yapabiliriz. Kırmadan yapıcı eleştiriler yapılabilir elbette. Hiçbir kimse mükemmel değildir herkes eleştirilebilir ama bu noktada önemli olan ilk kurulan iletişimde direk olarak eleştirmek doğru değildir.

Yapılan tartışmalar vb. sonucu eğer boş sebepler yüzünden yapılıyorsa hiçbir şekilde tartışmaya devam etmeyin. Tartışmanın boyutuyla sarfedeceğiniz eleştiriler karşınızdakinin kişiliğini zedeleyebilir yada ego duygusunu yok edebilirsiniz.

Kişiler ile iletişimde sağlıklı ilişkilerin oluşması için hayır kelimesini kullanmamaya özen gestermeliyiz.  İletişimde bir çok yasak kelime vardır bunlardan biri hayır kelimesidir.

İletişimin en sağlıklısı karşıdaki insanla konuşurken onunla göz teması kurmak, konuşurken doğal olmak, hareketlerinize ve kullandığınız sözcüklere dikkat etmeniz en sağlıklı şekilde iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Son olarak konuştuğunuz zaman dinlenen biri olmak istiyorsanız sizde dinlemeyi bilmelisiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu