Genel Kültür

Ömer Hayyam’ın Matematiğe Katkıları

Ömer Hayyam, dünyaca tanınan matematikçi, filozof, gök bilimci, öğretmen, yazar ve şairdir. Önemli çalışmalarından birisi 1048-1131 yılları arasında yaptığı buluşlar olmuştur. Matematik üzerine yoğunlaşarak çalışmalarını devam ettiren bilim insanıdır. Hayatı hakkında fazla bilgi bulunmayan Ömer Hayyam için matematik kendi hayatında önemli yere sahip olmuştur.

Matematiğe olan ilgisi onu her geçen gün daha da heveslendirmiştir. Matematik ağırlıklı olmak üzere çalışmalarına önem verdi. Üçüncü dereceden 13 farklı denklemi buldu. bilinmeyene “şey” adını vermiş sonra adını değiştirerek x sembolünü matematiğe kazandırmıştır.

Binom açılımını bulan bilim insanıdır.

Pasgal üçgeni Fransız matematikçisi Blasie Pascal’ın soy isminden almasına rağmen ona öğreten Ömer Hayyam olmaktadır. Pascal üçgenini asıl sahibi Ömer Hayyam’dır.

Cebir ile ilgili kitap yazdı. Matematiğin farklı dillere çevrilmesi için ders alarak tüm dünyayı matematik ile tanıştıran bilim insanıdır.

Bugün matematikte kullanılan bir çok çözümler Ömer Hayyam’ın yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bir çok batılı matematikçi örnek alarak kendi çalışmalarını hazırlamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu