Genel Kültür

Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Organik tarım ile elde edilen ürünler sağlıklıdır. Genetiği değiştirilmemiş tohumların kullanımı, herhangi ilaçlama, üretkenliği arttırmak üzere herhangi kimyasallar kullanılmadan üretilen ürünler organik tarımdır. Katkı maddesi olmadan yapılan yetiştiricilik olarak bilinir. Organik tarımda herhangi madde dahil edilmeden yapılan işlemler olmaktadır. Malzemeler temiz ve organik olarak insan sağlığını destekleyen, koruyan mineral ve vitaminleri barındırır.

Organik tarım nasıl yapılır?
Organik tarım yetiştiricilikte herhangi kimyasal madde, GDO’lu tohumlar karıştırılmadan yapılır. Kimyevi gübre, tohum, zirai tarım ilaçları gibi maddelerden uzak şekilde yapılır. Doğal ortamlarda yetiştirilen ürünlere katkı katılmadan güneş, su, toprak, organik gübre yardımı ile yetiştirilir.

Organik tarım neden yapılmıyor?
Dünya nüfusunun artması sonucunda ürün talebi her geçen an daha fazla oluyor. Bunu karşılamak için organik tarım yetersiz kalması GDO’lu ürünlerin kullanılmasına neden oluyor. İsrafın artması, insanların talepleri ve gıda sıkıntısı yaşanmaması adına yapılmaktadır. Bunların hepten karşılanması için gerekli görülmektedir. Tarım alanında daha fazla ürün elde edilmesi için organik tarım oranı çok daha azdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu