Genel Kültür

Ormanları Korumak İçin Neler Yapılmalı

Doğal çevremizi oluşturan bir çok unsur yer alır. Bunlardan biri dünyamızın ciğerleri sayılan, doğanın dengesini koruyan çevremizdir. Tüm canlıların belli yaşam alanları vardır. İnsanlar şehirlerde yaşıyorsa doğadaki diğer canlıların yaşam alanları ormanlar olabiliyor. Tüm canlılar için ihtiyaç olduğu gibi dünya üzerindeki dengede bu sayede sağlanıyor. Doğamızı korumak ve sahip çıkmak gereklidir.

Ormanları korumak için önemli vazifelerimiz vardır. Kendi ülke sınırlarımızdaki ormanlık alanlar korunmalı, sahip çıkılmalıdır. Dünyamızın ciğerleri olduğu gibi çeşitli bitkilerin yetişmesi için ormanlardan yararlanılır. Biz insanlara düşen görevlerin başında ormanları korumak ve sahip çıkmak gelir. Ormanlarımızı koruyarak sahip çıktığımız zaman hayatımız çok daha güzel renkli olacaktır. Bir çok bitkinin ve hayvanın doğal yaşam alanların koruyarak aynı zamanda nesillerinin tükenmesinin önüne geçmiş oluruz.

Ormanlık alanları korumanın yolları şunlardır;

Orman yangınlarının önüne geçilmeli. Kasıtlı veya kayıtsız olası orman yangınlarını engellemek için yenilikler yapılmalı. İnsanlar bilinçlendirilmeli, otel ve çeşitli rezidanslar için bu alanlar koruma altına alınmalıdır.

Bilinçsiz şekilde ağaç kesiminin önüne geçilmelidir.

Yangınları ya da ağaç kesilmesi nedeniyle ormanların yok olduğu yerler tekrar ağaçlandırılmalıdır.

Odun ihtiyacı için ağaç ekimi yapılarak kullanılmalıdır.

Ormanların önemi hakkında insanlar bilinçlendirilmeli.

Orman yangınlarına karşı sebebiyet verenlere caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu