Genel Kültür

Ormanlarımız Neden Yok Oluyor

Ormanlarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Doğal dengemizi sağlayan, canlı yaşamı için gerekli besin ve oksijen kaynağımızdır. Çevresel olarak döngünün gerçekleşmesinde görev üstlenirler. Ormanlar, ağaçlardan oluşan ve doğal alanlardır. Diğer canlılarında içinde yaşadığı topraklardır. Ormanların korunması ve devam edebilmesi için korunmaya ihtiyaçları vardır. Her noktada sebep insanlara gelmekte, kendi yaşam kalitelerini yükseltmek için ormanlara karşı hor davranılıyor kesiliyor biçiliyor yakılıyor. Bunlara dur demek bizim elimizde, bir gün onlara ihtiyacımız olduğunda her şey çok geç olacak.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler çevre dostu olmamakta. Üretim alanları doğamıza zarar vermekte, sanayileşmenin hızlanması çevre kirliliğini arttırmaktadır. Bu nedenle doğaya en çok zarar insanlar tarafından verilir. Çevrenin korunması için bilinçli olmalıyız. Doğa sevgisine sahip bir çocuklar yetiştirmeliyiz.

Ormanların başlıca düşmanlarından biri yangınlardır. Bazen kasıtlı olarak bölgenin mimara açılması için yangınlar çıkartılır. Ormanlarımız zarar görür, yok oldukça doğamız eskisinden çok daha fazla zarar görmektedir. Orman yangınlarının yaşanmasının bir diğer sebebi atılan çam parçaları, ışığı yansıtacak türden şeyler. Yaz kurakları ve güneşten gelen ışınlar camlardan yansıyarak orman yangınlarına sebep olabilmektedir. Çevremizi ve doğamızı korumak adına duyarlı olmamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu