Genel Kültür

Örneklendirme Nedir? Örnekler

Örneklendirme insanların konuya detaylı hakim olmak için kullandıkları benzetme, gösterme yöntemidir. Örneğin sözgelimi ile kurulan cümlelerde insanlar tarafından örneklendirme olmadığından anlaşılmaları zor olur. Örneklendirmeler benzetme, gösterim, bilgi aktarımları ile olur.

Örneğin: Sanat eserlerinin temelinde anlamlı konular yatar. Picasso dahi eserlerinde ilham kaynağı arayarak ortaya çıkartırdı. Leyla ile Mecnun büyük aşk yaşamışlardır, tarihin Truva savaşı da bir aşkın eseridir.

Örneklendirme de sanat eserleri ve ressam Picasso benzetilmesi yapılmış. Leyla ile Mecnun büyük aşk yaşadıkları gösterilerek vurgulandı. Örneklendirmelerde benzetmeler önemli olup onları tanımlaması gerekmektedir.

Sanat konusu anlatılmış olsaydı eğer tekrarlanarak gösterimler gerekli olurdu. Örenklendirmeleri kendimiz çoğaltabiliriz.

Bir kitabın konusunu bildiğiniz halde okumak istemezsiniz, örneklendirme ile başka kitabı göstererek yapılabilir. Okuduğumuz kitap “Sessiz Masumiyet” gibi romana benzemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu