Genel Kültür

Oruç İnsanın İradesini Nasıl Güçlendirir

Oruç insan iradesini geliştirerek nefsine hakim olmasını sağlar. Oruç tuttuğumuz vakit Allah rızası için kendimize hakim oluruz. Herhangi bir şey yemeden gün boyunca bekler, sabırla kendimizi terbiye ederiz. Beklemeyi öğrenir, sabrı anlamış olarak hayatı değişir. Bir şeyin olması için sabırla bekleyerek hareket etmeliyiz.

Müslümanlar oruç tutarak kendilerine hakim olurlar. Hırs ve isteklerin önüne geçilmiş olunur. İnsan olarak acıktığımızda yemek yeme hissi duyarız. Bunların önüne geçmek ve kontrol altına alma oruçla olur. İhtiyaçlarımıza karşı kendimize hakim oluruz.

Allah inancı oruç tutmamızı sağlayarak nefsimizi de kontrol etmemizi sağlar. İnançlarımız irademizi kontrol etmemizi sağlar. Dinlerin en güzeli olan İslam dini bize ve çevremizdekilere de katkı sağlar. Oruç tutarken irademiz gelişir, kendimizi kontrol ederek ve kaybetmeyiz. Zorluklarla karşılaştığımız zaman sabretmesini önleyerek onu yenip geçebileceğimizi biliriz. Açlık susuzluktan uzak durarak günah işlemekten arınırız. Kötü söz söylemez kendimizi güzellik yoluna adamış oluruz. Kendimizi bildiğimiz sürece sorunları aşmamız mümkündür. Kendimizi tanıyarak sorunları rahatlıkla aşmamızı sağlayan oruçtur. Her yıl 1 ay boyunca oruç tutarka nefsimizi terbiye etmiş oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu