Genel Kültür

Osmanlı Devletinin İlkleri (Başkent, Padişah, Anayasa)

Osmanlı Devleti, yedi cihana nam salmış 1299-1922 tarihleri arasında kıtalara hükmetmiştir. Gelişme, yükseliş ve yıkılış dönemlerine girmesine rağmen bugün devamı Türkiye Cumhuriyeti olarak devam etmektedir. Osmanlı imparatorluğu kendi tarihinde başkent, padişah, anayasa bakımından ilklere imza atmıştır.

Osmanlı Devletinin İlk Başkenti
Kurulması ile birlikte sınırlarını genişletti ve ilk başkentini kurdu. İlk başkenti olarak Söğüt’tür.

Osmanlı Devletinin İlk Padişahı
Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı kurucusu olan I. Osman’dır. Adını kurucusu olan isminden alır. Ertuğrul Gazinin oğlu tarafından kurulmuştur. 1299 yılında tahta çıkarak gelişme, büyüme ve yükseliş çağını yaşamıştır. Dünyanın en büyük devletlerinden birisi kurdu. Anadolu Selçuklu Devleti’nin üç beyinden birisi olmaktan çıkarak bağımsızlık ilan eder.

Osmanlı Devletinin İlk Anayasası
Cihan imparatorluğu olan Osmanlı için ilk anayasa gerileme döneminde yapılmıştır. 23 Aralık 1876 tarihinde Kanun-i Esasi olarak yürürlüğe girdi. Anayasa “Genç Osmanlılar” adı verilen aydınlar tarafından verilmiştir. Anayasa’ya göre egemenlik kayıtsız şartsız Osmanlı Ailesine aitti. Padişah yürütmede yetkilere sahip olan tek kişidir. Yargı bağımsız ve affetme sadece Padişah’a aittir. Halka ve kişilere verilen haklar sınırı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu