Genel Kültür

Özet Nedir Nasıl Yazılır

Okuduğumuz metin veya kitabın özetini çıkarmak anlamamız gereken önemli kısımları kağıda dökmektir. Özet çıkarmak en başta ilkokul öğrencilerin ödevlerinde ve derslerinde yaptıklarıdır. Özet çıkarmadan önce konu ilk önce okunarak iyice öğrenilmelidir. Anlatılmak istenileni anladıktan sonra kendimize göre önemli ve bilmemiz gereken kısımları öğrenmeliyiz.

Özet yazının kısa ve özlü şekilde yazılmasıdır. Etimolojik yapınsa bakarak “öz” kelimesini anlatır. Özlü yazı, yazının en öz haline çevrilmesi olur. Uzun bir yazı özet çıkartılarak daha anlamlı ve anlatılmak istenilenlerin anlaşılması sağlanır. Bir paragrafı birkaç cümle ile anlatabiliriz. Özet ana hatlarına değinerek bilinmesi gerekenleri öğreterek gereksizleri çıkartır. Özet çıkartılması metnin türü ve uzunluğuna bağlı olarak değişir. Sıralayacağınız hatırlamalara göre kendi ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

Özet çıkartırken dikkat edilmesi gerekenler
Metni okumalı ve kavramalıyız. Kelimelerden metnin ana fikri, yapısı, amacı, yazılış türünü bilmeliyiz. Özette bize en çok yardımcı olacak olandır. İyi kavrayamadığımız metinlere bağlı olarak özetlendirebiliriz. Metin can alıcı noktalarından birisi önemli sahnelerdir. Özette mutlaka bilinmesi, görülmesi ve olayların kaynağı olanlar bulunmalıdır. Yazıp çizmekten daha çok akılda tutarak hareket edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu