Menu

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon

Özgürlük, insanların belirli şeylere bağlı olmadan istedikleri yapabilme kurallarıdır. Özgürlük haklar olarak bağımsızlığın en önemli simgesidir. Özgür olan birisi istediği bir şeyi yapar, başkasının kontrolü altında olmadan kararlar alabilir. Kendisine engel olabilecek herhangi bir şey yoktur.

İnsan ruhen ve bedenen özgür olduğunu istediğini düşünme ve yapma hakkına sahip olduğunda gösterir. Özgür olmayan insan başkasının kontrolü altında kararlar almaktadır. Başkası tarafından alınan kararları yorumlayabilme, onlara cevap verme haklarına sahip olur. İnsanlar toplum kontrolünde isteklere cevap verirler. Kendi istek ve duygularının önemi olmadığını hissettiklerinde özgür değillerdir. Yaşadığımız her yerde aslında özgürlüğümüz kısmen de olsa kısıtlanmaktadır. Özgür olabildiğimiz gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz de.

Özgürlük bir insana verilebilecek en değerli haktır. Özgür olan insan başkalarının emrinde olmadan aklından geçenleri yapabilen, yaşayabilen, düşünebilen ve hissedebilendir. Özgür olmak kuşlar gibi kurallar olmadan kendi kaderini çizebilme hakkıdır. Kimseye bağlı olmadığımız zaman hissedeceğimiz değeri özgürlük olarak yorumlayabiliriz.


3 Yorumlar
  1. melek 55 Cevapla
  2. sümeyra Cevapla
  3. Anonim Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.