Genel Kültür

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon

Özgürlük, insanların belirli şeylere bağlı olmadan istedikleri yapabilme kurallarıdır. Özgürlük haklar olarak bağımsızlığın en önemli simgesidir. Özgür olan birisi istediği bir şeyi yapar, başkasının kontrolü altında olmadan kararlar alabilir. Kendisine engel olabilecek herhangi bir şey yoktur.

İnsan ruhen ve bedenen özgür olduğunu istediğini düşünme ve yapma hakkına sahip olduğunda gösterir. Özgür olmayan insan başkasının kontrolü altında kararlar almaktadır. Başkası tarafından alınan kararları yorumlayabilme, onlara cevap verme haklarına sahip olur. İnsanlar toplum kontrolünde isteklere cevap verirler. Kendi istek ve duygularının önemi olmadığını hissettiklerinde özgür değillerdir. Yaşadığımız her yerde aslında özgürlüğümüz kısmen de olsa kısıtlanmaktadır. Özgür olabildiğimiz gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz de.

Özgürlük bir insana verilebilecek en değerli haktır. Özgür olan insan başkalarının emrinde olmadan aklından geçenleri yapabilen, yaşayabilen, düşünebilen ve hissedebilendir. Özgür olmak kuşlar gibi kurallar olmadan kendi kaderini çizebilme hakkıdır. Kimseye bağlı olmadığımız zaman hissedeceğimiz değeri özgürlük olarak yorumlayabiliriz.

3 Yorum

  1. Çok güzel bir kompozisyon işimede yaradı fakat ben bunu direk kağıda geçirirsem öğretmen anlar bu yüzden bi kaç cümlesini alarak yaptım gerçekten ortaya güzel bişey çıktı ve annem bile anlamadı,tebrik ederim çok güzel olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu