Genel Kültür

Özgüven İle İlgili Kompozisyon

Özgüven kişinin kendisine olan bağlılığı ve inancından gelir. Başarabileceklerine inançları özgüvenlerinden gelir. Özgüveni olan kişiler başarıyı yakalamaları mümkündür, kendisini kaybedenler başarıyı yakalayamaz kaybederler.

Özgüven sahibi insanlar kendilerine saygıları vardır. İşe başladıkları zaman o inanç sayesinde sonunu getirirler. Engellerle karşılaşmalarına rağmen bir yolunu bularak işin içinden çıkabilirler. İnsanın kaybetmemesi gereken en önemli değerlerden birisi özgüvendir. Kaybetmiş olan kişi işe giriştiğinde başarıyı yakalamayacağını düşünür. Toplum içinde işe yaramayan insanlar sahip olduklarını her seferinde kaybeder. Birey olmaktan daha çok içinde bulundukları durumdan dolayı çevresine zarar verir hale gelirler. Özgüveni olan kişilerin başarıyı yakalamaları mümkündür. Herkes başladığı işin sonunu getirmek ister, içinde korku oluşması özgüveninin zayıflığından dolayıdır.

Kişi özgüveni çocukluk döneminden itibaren kazanır. Ailesi ve yaptıklarında karşılık görmesi özgüveninin bir tohum gibi yeşermesini sağlar. Bu nedenden dolayı çocukların özgüvenini kırarak onları başarısızlığa sürüklememeliyiz. Bizim özgüven alanında vereceğimiz bilgiler onların gelişerek öğrenmelerini sağlayacaktır. Başarı inancımız doğrultusunda kazanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu