Genel Kültür

Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler

Ozon Tabakasına Ne Zarar Verir, Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler Nelerdir

Ozon tabakası dünyamızın etrafını çevreleyen ozonosfer olarakta adlandırılan tabakadır. Canlılar için yaşamsal devamlılığının sağlanması için önemlidir. Dünyamızın çevresinde koruyucu katman oluşturarak uzaydan gelecek tehlikelere karşı korur, en belirgin koruyucu etkisi güneş ışınları süzerek zararı ışınların bize ulaşmasını engeller.

Ozon tabakasına zarar veren maddelerin başlıca parfüm, sprey, fabrika gazları, egzoz gazı, gaz, dumanlar, orman yangınları gibi sebeplerden dolayı zarar görmektedir. Çeşitlilik bakımdan oldukça çoğaltılabilir.

Ozon tabakasının korunması adına kullanacağımız ürünleri çevreye zarar vermeyenlerle değiştirmemiz gereklidir. Çevre dostu olan kolonya, gül suyu gibi ürünler parfüm yerine kullanılabilirler. Ormanlık alanların yoğun şekilde olması oluşan gazların ozon tabakasına zarar vermeden önce emilerek temizlenebilir. Boş arazilerde fidan ekerek yeşillendirme çalışmaları yapılmalıdır. Ormanlar korunmalı ve zarar verecek kişiler yetkili kişilere bildirilmelidir.

6 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu