Genel Kültür

Özür Dilemek Neden Önemlidir

Özür dilemek yaptığımız yanlış davranışlara karşı af dilemektir. Hatamızı anlamamız onu gidermemize yardımcı olur. Yapılan yanlış davranışların giderilmesi için mutlaka özür dilemeliyiz. Biz hatamızı bildiğimiz sürece özür dileyerek bunun açtığı zararların önüne geçilebilir. Hatalar sorunlar olabilir bunların telafisi için çalışmalıyız.

Hataların hangi sebeplerden ötürü yapıldığı bilinmelidir. Özür dilendiği sürece yapılan hataların affı istenebilir. Pişmanlık ifadesi olduğu bilinmesi gerekiyor, özür dileyerek bunların önüne geçmemiz mümkündür. Pişman olan birisi hataları tekrarlamayacağına dair söz vermiş olur. Bizim affımıza sığınarak bağışlamamızı isteyebilirler. Özür dilemiş birisini geri çevirmek olmaz. Hatalarımızı anlamamızın önemli olduğunu bilmeliyiz.

Özür dilemek alışkanlık haline gelmemesi gerekir. Hatalar yapılır ama ikincisinin tekrarlanması özrün yerini tutmaz artık. Bir kere yapılırsa özür dilenmeli ve korunmalıdır. Bu iki, üç olduğu takdirde özür dileme karşınızdaki kişiye anlamsız gelebilir. Özür dilemek söz vermektir, özür diliyorsanız bunun sözünü verdiniz demektir. Sözünüzün arkasında durmanız özrünüz ile olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu