Genel Kültür

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale travertenleri ile okullarda düzenlenen geziler tanıştık. Görsel olarak gidip görme imkanımız gezilerden olduğundan dolayı neler olduğunu hep merak etmişizdir. Turizm cennetlerinden birisi olup ülkemize özel doğa eseridir. Travertenlerin o duruşu doğa üstü olsa dahi doğanın verdiği armağanlardandır.

Pamukkale travertenlerinin oluşum sıcak su yataklarına kadar dayanıyor. Kayaların üstüne gelen sıcak sular ortalama 365 derece kadar olup içersinde bol kalsiyum ve karbonhidrat barındırırlar. Suyun dışarı çıkması sonucunda karbondioksit ve karbonmonoksit uçarak gider. Kalsiyum ve karbonat birikimi sonucunda beyazlık çökmüştür. Zamanla birlikte üst üste gelerek sertleşmiştir. Kat kat üste gelmesi sonucunda kayalar beyazlayarak bugünkü halini almıştır.

Zamanla sıcak su kaynağının tükenmesinden dolayı muhteşemliği bozulmaması için termal su gönderilerek korunur. Su olmadığı takdirde yosun oluşumu meydana gelir. Temiz olması önemlidir.

Turizm bakımından Pamukkale oldukça önemli şehirlerdendir. Yıl boyunca ağırladığı yerli ve yabancı turistler sayesinde ekonomisi güçlenmiştir. Fotoğraf çektirmek için turistler travertenlerin üstüne basması sonucunda zarar görüyor. Güzelliği UNESCO tarafından dünya ortak miraslar listesine alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu