Genel Kültür

Paranın İcadı Ticareti Nasıl Etkilemiştir

Para henüz icat edilmeden önce insanlar için ticaret takastan ibaretti. Bunu değiştiren paranın icadı olmuştur. Sahip oldukları paranın değeri ile sahip oldukları mallara bir fiyat biçmişlerdir. Bu sayede sahip olduklarının değerini anlamış oldukları gibi alacakları miktar kadar karşılığını ödeyeceklerdir. Parayı doğru kullanan ve hesaplayan kişiler bu sayede mallarının değerlerini her zaman almışlardır. Ticarette mallarının değerini bilip satanlar daha sonra aldıkları parayla bir çok ürünü rahat şekilde alabilmişlerdir.

Paranın icadı insanlara kolaylık getirip ekonominin kolaylaşmasını sağladı. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler paraya çevirip değerlerini karşılığında eşya ürün almaları kolaylaştı. Ürettikleri ürünleri rahat bir şekilde satarak ticaretlerini yapmışlardır.

Örneğin ineğini satan birisi karşılığında 100 altın alıp, bunun karşılığında 5 altına ihtiyacı olduğu koyunu, keçiyi hayvanları alır. Meyve ve sebze ürünleri için altın altın verip değerlerine göre altın öderler. Bir danayı daha önce takas yöntemi yaptıklarında karşılığında bir çok koyun ticaretin en zor dönemlerini yaşamışlarır. Paranın icadı ticareti kolaylaştırıp ticareti geliştiren unsurlardan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu