Genel Kültür

Peygamberimiz İle İlgili Kompozisyon

Hz. Muhammed S.a.v 20 Nisan 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Annesi Âmine, babası Abdullah, dedesi Abdulmuttalip, Büyük annesi Fatıma, anneannesi ise Berre isimlerine sahiptir. Hz. Muhammed 4 yaşına kadar sütannesi Halime ile yaşamıştır. 4 yaşından sonrada 2 yıl öz annesi Amine ile birlikte yaşadı.

Hz. Muhammed’in Merhameti
Hz. Muhammet çok şefkatli ve merhametliydi. Bu durum çocukluğunda da bu şekildeydi. Ümmetine karşı en kolay ve en güzel olan yanları bilir ve uygulardı.

Hz. Muhammet çocukları çok sever ve onlara kıyamazdı. Merhametini en çok çocuklardan yana kullanırdı. Yüce Allah’a inanır ve sonsuz güvenirdi.

Çocuklar ve yardıma muhtaç olan insanlar için yardım diler namazlarında, dualarından eksik etmezdi. Çok büyük bir ahlak anlayışına sahipti.

Güzel ahlakı ile çocukluğundan itibaren herkes tarafından bilinirdi. “Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” buyurmuş ve Kuran’ı Kerimin tüm yasaklarını ve tüm güzelliğini hayatı boyunca yaşamıştır. Hz. Muhammed’in hayatı tüm Müslümanlara örnek olacak kadar güzeldir ve her anısı okunduğunda huzurla ve anlayışla yaşayan bir peygamberin yaşamış olduğunu, güzel ahlakı, merhameti öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu