Genel Kültür

Peygamberin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

Hz. Muhammed (s.a.v) yeryüzüne gönderilen son peygamberdir. İlk vahiy 610 yılında Hira dağında Cebrail tarafından iletilmiştir. İslam dininin Peygamberi olan Hz. Muhammed bir insan olarak dinin yayılması, gelen vahiyleri insanlara iletmekle yükümlüydü. Zorluklarla karşı karşıya kalmasına rağmen Mekkeli müşriklerin eziyete maruz kalmıştır.

İnsanların dine dair sordukları sorulardan biri peygamberlerin neden insanlar arasından seçilmiş olduğudur. Eğer melekler ya da diğer varlıklar arasından seçilmiş olsaydı insanlar özgür iradelerin yanı sıra gördükleri, güç ve bilmediği varlık olmasından dolayı ibadet edeceklerdi. Kendi özgür iradelerinin dışına çıkarak İslam dinine bağlı insanların inançları bir noktada şüphe yaratacaktı. Peygamberlerin insanlar içinden seçilmesinin temel sebebi olarak insanlara yakın olması, insanların durumu kabullenmelerinden geçmektedir.

Peygamberlerimiz diğer insanlardan değil de meleklerden seçilmiş olacağını düşünebiliyor musunuz? Varlık olarak doğa üstü bir peygamber insanlara yol gösterecek, iletişim kurulamaz olacak, dinin öğrenmesi ve Allah’a inanmaları çok daha zor olacaktı. Tüm bu nedenlerden dolayı peygamberler insanlar arasından seçildiğini düşünüyoruz. Bir peygamberin insan olması insanların inançlarının daha saf güzel şekilde yansıtacağıdır. Melekler doğa üstü varlıklar olduğundan insanların inancının büyük kısmı meleklere yönelik olacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu