Genel Kültür

Peygamberler Meleklerden Seçilseydi Ne Olurdu

Peygamberlerin meleklerden seçilmeyerek insanlardan seçilmesinin bir çok sebebi olmaktadır. Dünya tarihi boyunca peygamberlerin hepsi insanlar arasından seçilmiştir. Peygamberlerin insanlardan seçilmesi önemli olmaktadır.

İnsanlardan seçilmiş olması vahiy gönderilmesini kolaylaştırdı. İnsanlar arasından seçilmesinin toplumların inanmalarını kolaylaştırmıştır. Kendi aralarından birisi olması inanç için kolaylık olmaktaydı. Yaşadıkları toplumları iyi bilerek nasıl davranacaklarına doğru kararlar verebilir olmuşlardır. Toplumun problemlerinin çözülmesinde öncülük etmişlerdir.

Vahiyler peygamberlerin dilinde gelerek o toplumun daha iyi anlamasına yardımcı oldu. Toplum ve din arasındaki iletişim sorunu ortadan kalkmıştır. Kendi doğrularını en güzel şekilde halkın kendi dili ile anlatılacağı bilinmektedir.

İnsanlar arasından olması, başkalarının örnek almasına yardımcı olmaktadır. İnsanların güzellikleri ve doğrulukları sayesinde inanmaktadır. Onlara önderlik eder, rehberlik yapar ve doğruluğu öğretmesine yardımcı olur. Her bakımdan müminlerde inanarak onun gibi birisi olmaya çalışarak davranışlarını benimsemelerini sağlayacaktı.

Bir melekten olsaydı eğer halkla iletişim, güven, inanç ve örnek almalarını engellerdi. İnsanlar kendi aralarından olanları daha çok örnek alarak peygamberler meleklerin arasından seçilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu