Bilgi

Plastik Sanayi Nedir? Plastiklerin Kullanım Alanları

Plastik sanayisi otomotiv, inşaat, enerji sektöründe harcanan doğal kaynakların tüketimini azalmıştır. İşte plastik sanayi ile ilgili tüm merak ettikleriniz..

Plastik doğa da bulunan bazı maddelerin insanlar tarafından işlenerek oluşturulduğu çağımızda birçok şekilde kullanılan suni maddelere verilen isimdir. İlk olarak 1828 yılında Fransız kimyacıları tarafından bulunmuştur. Plastiklerin gelişmesi ise oldukça ilginçtir. 19. Yüzyılda bilardo topu yapımında kullanılan fildişlerinin bulunmaz hale gelmesiyle oluştu.

Plastiklerin çeşitli türleri ve farklı kullanım alanları vardır. Bunlardan biri de otomobil yan sanayi de kullanılan Polipren. Polipren düşük maliyetli olup darbelere karşı da oldukça dayanıklı bir maddedir. Kolay şekil alması ve sürtünme katsayısının düşük olması onu dünyada ki en yaygın ikinci plastik madde yapar. Araba yapımında ve tekstil, yiyecek, ambalaj poşetleme alanlarında yaygın kullanımı vardır. Bu da plastiklerin sanayide kullanıldığını gösterir.

Plastik sanayi başlangıcının ise 130 yıl öncesinde Nitroselüloz’un ticari üretimi ile başladığı gözlemlenir. Türkiye de ise plastik endüstrisi henüz oldukça gençtir. 1960’ lar da başlayan sektör demir, cam, kâğıt gibi malzemelere çeşitlilik sağlaması nedeniyle katlanarak büyümeye devam ediyor. Plastiklerin dayanıklı olması ve bakım gerektirmemesi tercih edilmesinde en büyük etkendir. Bu da sanayide plastik kullanımının gelişmesine olanak sağlıyor.

Plastik Sanayi

Bugün özellikle araba yapımında plastikleri kullanmasaydık yani sanayi de plastik kullanımına geçiş yapılmasaydı arabalar bugüne kıyasla 200 kilo daha ağır olacaktı ve dolayısıyla yakıt tüketimi de fazla olup bütçemizi zorlayacaktı. Otomotiv sanayisinde plastik tüketimi her geçen yıl artmaktadır.2010 yılında yapılan araştırmalar gösteriyor ki otomotiv sektörünün plastik tüketimi, Türkiye de ki toplam plastik tüketiminin %6,4’ ünü kapsıyor. Yapılan araştırmaların da ışığın da sanayi de plastik kullanımının önemini ve gittikçe geliştiğini, hayatımızda plastik kullanımının da artmasıyla görmekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu