Genel Kültür

Pontus Meselesi Nedir

Pontus meselesi olarak tarihe geçen olay Yunanlılar tekrardan Trabzon toprakları üzerinde Rum Devletini kurma hayaline kapılmaları olmuştur. Hayallerini gerçekleştirmek için halkın arasına yayılan misyonerler görevlerini yerine getirmek için sizler Rum soyundan geliyorsunuz ve benzerlikleriniz olduğu dile getirilmiştir. Gizli örgüt adı altında bir çok faaliyet devam ettirilmiştir. İstenilen sonuç gayri gelişmeler sonucunda İngiliz, Fransız ve Rusların yardımı ile bağımsızlıklarına ulaşma çabalarını gerçekleştirdiler. Büyük Yunanistan’ı kurma hayali ile Bizans’ı tekrar canlandırmaya çalıştılar.

Pontus olayları 1904 yıllarında Merzifon’da Amerika Koleji’nde kurulan cemiyet olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Heyet ve cemiyet adı altında siyasi çalışmalar yürütüldü. Zamanla cemiyet soygunculuk, cinayet, çetecilik gibi olaylara karıştı. İtilaf devletleri için resmi olmayan cemiyet I. Dünya Savaşında birlik beraberlik sağlamışlardır. Osmanlı devletinin içten parçalanması için halkı bölmeleri gerekiyordu.

Ruslar 1916’da Trabzon çevresini ele geçirmesi ile Rum çetelerinin yardımı almışlardır. Türk ordusu zor durumlara kalmasını fırsat bilen itilaf devletleri Rumlara destek olmuştur. Rumlar Karadeniz bölgesinde halka saldırırken, İstanbul’da bulunan Rum Patrikhanesi boş durmayarak kiliseleri silah deposu olarak kullanmaya başlamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu