Genel Kültür

Radyo Dalgalarının Bilim ve Teknolojideki Kullanım Alanları

Radyo dalgalarının kullanımı yaşadığımız çağın en önemli buluşlarından olmuştur. Kablosuz olması sayesinde dalgaların ulaştığı her noktadan erişim imkanı sağlanmış oluyor. Örneğin bir televizyonu ele alalım kumada kullanımı uzaktan cihazları kontrol edebildiğimiz gibi hayatımıza kolaylık getiriyor.

Eskiden kullandığımız televizyonlara baktığımız zaman düğmeli olmaktaydı her zaman kanalı değiştirmek için yerimizden kalkarak düğmesine basardık. İşte radyo dalgalar sayesinde yerimizden kalkmayarak uzaktan sinyal göndererek kanalın değişmesini sağlayabiliriz. Şifreli bilginin televizyona ulaşması sayesinde kanal değişir. İnternet kullanımında kablosuz ağ olan Wireless neredeyse her yerde bulunarak internete girmemizi sağlıyor.

Tıp alanında dahi radyo dalgalardan faydalanmaktayız. Ultrason cihazlarında gönderilen dalgalar sayesinde insanların iç yapısını görmemiz mümkün olmaktadır. Anne karnında bir bebeğin görüntüsü görmek için dahi radyo dalgalardan faydalanıyoruz. MR çektirmemiz ve kırık çıkıklarda radyo dalgalar sayesine oluşan belirtileri görmemizde mümkün olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu