İcatların Serüveni

Radyonun İcadı

Radyonun mucidi Guglielmo Marconi’nin çalışmalarından yola çıkan Alman bilim adamı Hertz tarafından elektrik ve manyetik etkilerinde yayıldığını fark etmesi sonucunda düşüncesi üzerinde çalışmalara yapmaya başlamıştır. İtalyan mucit Marconi’nin çalışmalarını okuyarak yolundan gidip 1894 yılında başlar. Havada yayılan dalgalar ile yola çıkarak 900 metre uzaklıktaki zili çalmayı başarmıştır. Elektromanyetik dalgaların kullanımlarını geliştirerek radyo dalgalarının adını vermiştir.

Marconi tarafından yapılan önemli çalışmalar sayesinde radyo üzerinde ağırlık kurmuştur. İlk kez 1907 yılında radyo dalgaları üzerinden insan sesi başka noktaya ulaştırılabilir olmuştur. Böylece radyo haberleşme aracı olarak kullanılmasının temeli atılmıştır.

Radyo üzerinde yaptığı çalışmalardan dolayı Guglielmo Marconi radyonun mucidi olarak kabul edilmiştir. Hertz ise çalışmaların devamını sağlayarak radyoyu ortaya çıkartan mucit olarak kabul edilir. İkisinin çalışmaları sayesinde radyo iletişim aracı kullanılmaktadır. Günümüzde radyo dalgaları sayesinde bir çok bölgede yayın yapılabilmektedir. Radyo günümüzün önemli kitle iletişim araçlarından oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu