Genel Kültür

Ramazan Orucunu Tutmayan Bir Kimsenin Ahiretteki Cezası Nedir

Müslüman birisi için ramazan ayında oruç tutmak oldukça önemlidir. İslam’ı kabul edenler bunları kabul etmiş olmaktadır. Müslüman olanlar dinimizin getirdiği şartları yerine getirmesi gerekli olmaktadır. Allah’ın verdiklerine karşılık olarak şükretmek için oruç tutarak ibadetlerimizi yerine getiririz.

Ramazan ayında oruç tutarak ibadetlerimizi yapmamız önemlidir. Oruç tutmak yıl boyunca gerekli olan ibadetlerimizi yerine getirmemizi sağlar. Oruç tutulması Allah rızası için olduğu asla unutulmamalıdır.

Kasten ve herhangi bir özür olmanda oruç tutmamanın hükmü olmaktadır. Oruç tutmamanın büyük günahlardan olduğu gösterilerek kişilerin dikkat etmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ramazan ayında Müslümanlar için oruç tutularak gündüz vakti mazeretsiz ve açlıkta alenen oruç fasıklığının göstergesi olmuştur. Oruç tutan ve reddedişine göre kişilerin büyük günahlar içine dahil edildiği bilinmektedir.

Ramazanda özürsüz oruç tutmamağın üç sebebi vardır. İki ay boyunca peş peşe oruç tutmak, 60 fakirin karnını doyurmak, köle azad etmek olmak üzere insanlar oruçlarının yerini tamamlayabilir. Oruç tutmayanlar kefaretle cezalandırılmaktadır. Ramazan ayında oruç tutmanın sevabı çok olmaktadır. Hürmetsizlik olduğu gibi kefaret öngörülerek hesaplanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu