Genel Kültür

Sahabe Nedir İsimleri nelerdir

Hz. Muhammed, Peygamber olduğunu ilan ettiğinde, etrafında onunla yaşamakta olan kişilerden, O’na inananlar olduğu kadar, inanmayanlar da vardı. Müslümanlığın başlangıcı ve yayılması döneminde, bu insanların çok büyük etkileri olmuştur.

Sahabe Nedir?
Arapça bir kelime olan sahabe; arkadaş ve yoldaş anlamındadır. Tekil bir kelime olan sahabenin çoğulu; ashab olarak kullanılmaktadır. Sahabe olarak anılan kişiler, Peygamberliğin ilanıyla birlikte, Hazreti Muhammet’e inanmış, dolayısıyla ilk Müslümanlar olmuş ve onun Müslüman olduktan sonraki hayatı boyunca yanında olmuş kişilere denmektedir. Kaynaklara göre, Peygamberimiz vefat ettiğinde, 124 binin üzerinde sahabe vardı.

Ashab İsimleri Nelerdir?
İlk Müslümanlar; Hazreti Peygamberin en yakındaki kişilerdir; eşi olan Hz. Hatice, eğitiminde olan Hz. Ali ve en yakın dostlarından Hz. Ebubekir. Başlangıçta, Hazreti Muhammet, bu üç kişiye Müslümanlığı öğretmiş ve bir süre bunu gizli tutmalarını rica etmiştir. Bu üç en yakın kişiden sonra, Azadlı kölelerden Hz. Zeyd b. Harise ve kölelerden Hz. Bilali Habeşi Müslümanlığa geçmiştir. Ardından, zamanı geldiğinde, Müslümanlık anlatılmış ve bu kişilerin sayısı hızla artmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu