Pratik Bilgiler

Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir

Yapışmış olan sakız lekesi uğraştırıcı görünebilir. Gününüzü mahvetmesini istemiyorsanız uygulayacağınız basit yöntemler sayesinde sakız lekesinden eser kalmayacaktır. Elbisenize eskiden olduğu gibi tertemiz olabilir.

Sakız lekesini çıkarmak için sakızın katılaşması için buzdolabına koyarak dondurmalıyız. Bıçak yardı ile sürttükten sonra lekenin çıkmasını sağlayabiliriz. Katılaşmış olan sakızı sirke ve bulaşık deterjanı ile temizleyerek kalan son lekeleri de çıkartabiliriz.

Kuru ve eski sakızların çıkması için fıstık ezmesinden yararlanılabilir. Fıstık ezmesi çıkartıcı özelliğe sahip ama yağlanma yapacağından dolayı kullanılması da pek tavsiye edilmez.

Halıya bulaşan sakız lekesini çıkarmak için buz kalıplarına ihtiyacınız olacak. Plastik torbanın içine koyarak lekenin üstüne uygulayınız. Bir süre bekledikten sonra sakız sertleşecektir. Kırılacak hale geldiğinde elinizle veya çatal yardımı ile bastırarak çıkarmanız mümkün olur. Küçük sakız parçalarının kalmasından dolayı rahatsızlık duyanlara tırnak makası yardımı ile kopartabilirsiniz. Sakız izleri hepten yok olarak temizlenmiş olur. Bölgenin kökten temizlenmesi için kuru temizleme sıvısı veya karbon tetra klor uygulaması ile leke hepten temizlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu