e-Okul Ödev

Sandık Görevlisi Başvurusu 2015

Seçimlerde sandık görevlisi olacak kişiler 7 Haziran 2015’da görev alacaklar. Seçimlerde görev alacağınız bir gün boyunca alacağınız ücret oldukça yüksek olacaktır. Görevli olacak kişilerin aynı zamanda alacakları para miktarının belirlenmesi yüksek rakamlara ulaşmalarını sağlamaktadır.

Sandık görevlileri en az 5 kişiden oluşacaktır. Biri sandık başkanı geri kalanlar üye olarak görev yapacaklar. Üyelerin diğerleri siyasi partilerin üyeleri yani müşahitlerinden oluşacaktır. Sandık kurulunda görev alamayacak kişiler belirlenmiştir. Bunlar askerler, milletvekili, adaylar ve kanunda gösterilen kurallara göre seçilemezler.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde sandık görevlilerin ücreti
Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç): 3×73=219 TL
Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2 (iki): 2×73=146 TL
Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 2 (iki): 2×64=128 TL
Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 1 (bir): 1×64=64 TL
Siyasi parti üyelerine 1 (bir): 1×64= 64 TL

Sandık görevlileri alacakları ücret tek bir günlük olup yüksek meblağlalara ulaşabilmektedir. Sandık başkanı olacak kişiler 219 TL’den başlayarak günlük para alacaklardır.

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?
Sandık kurlu başkanı ve üyeleri devlet memurları ve yüksek seçim kurulu tarafından belirlenir. Üyelerden birisi olmanız devlet memuru olmanız gerekmektedir. Üniversite mezunu sandık başkanı görevine geçebiliyor. Siyasi partilerin ve sandık kurulu üyelerinin YSK giderek başvuruda bulunarak görev almaları mümkün olmaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu