Genel Kültür

Savaşlar İnsanları Nasıl Etkiler

Çağımızda ülkelerin uygarlık düzeyini gösteren en önemli belirti, insan haklarıyla ölçülmektedir. Savaşlar ise insanların yaşama haklarını ellerinden alacak boyutlara ulaşmaktadır. Ülkelerin ekonomik gelirlerini elde etmek, topraklarına göz dikmek, dini, milli, siyasi fikir ayrıcalıklarının olması, insan gücünü bölmek ve ekonomik amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilir. Bir ülkenin rant sağlayabilmesi için diğer ülkeye açacağı savaşın insani boyutları sayfalar dolusu yazmakla bitmez.

Savaşın en önemli boyutu insan haklarının ellerinden alınmasıyla yaşamdan mahrum kalmalarıdır. İnsanlar ölür, nice insanlar sakat kalır, ailesini kaybeder. Savaşların manevi boyutlarını hesap edebilmek çok zordur. Milli gelir düşer, ekonomi sarsılır, açlıklar baş gösterir. Kıtlığın olduğu yerde mutsuzluklar baş gösterir, salgın hastalıklar oluşur. Psikolojik olarak yıpranan insanların bu yıkımı üzerlerinden atmaları yıllar sürebilir.

Savaşın bu kadar büyük boyuttaki zararlarının önlenebilmesi için toplumlar arası barışın sağlanması savaşların en aza indirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu