Genel Kültür

Saygı İle İlgili Kompozisyon Kısa

Toplumsal olarak insanların birbirlerine olan değerlerden birisidir. Yaratandan ötürü sevmek var, birde insanların kalbinden gelen duygular içerisinde bağlılığı olur. İnsanlar sevdiği kişilere temsili olarak saygı duymaktadır. İnsanlar doğuştan sahip olduğu saygı olduğu gibi zamanla kaybederler. Toplumsal olarak varlıklı ailelerin parası olduğundan dolayı saygı kazanırlar. Saygı insanların yaptıklarından dolayı elde etmeleri gereken değerdir. Davranışlarımız saygıyı hak ediyorsa o zaman saygı gösterilmeli.

İnsanlar yaptıklarına göre sınıflandırılır. Mert ve sözünün eri birisi toplum içerisinde saygıyı kazanır. Toplum içinde paha biçilmez değere sahip olan saygı herkesin hakkıdır. Saygının olmadığı yerde insanlar birbirlerine düşman kesilir toplumsal olarak huzursuzluklar ortaya çıkar. Huzurun olmadığı yerde kavga, gürültü, anlaşmazlıklar ve bağların kopmasına yol açar. Toplumu bir arada tutan, insanların anlaşarak birlikte yaşamasını sağlayan değerdir. Birlik ve beraberliğin sağlanarak yaşamın sürdürebilmesi için farklı düşüncelere sahip olsalar dahi saygı göstermeliyiz.

Saygı en önemli manevi değerlerimizden birisi olmaktadır. İnsanlar birbirlerine karşı saygıyı kazanır ve devam ettirirler. Saygıyı hak etmek isteyenler doğru işlerinden ayrılmayarak sahip olabilirler. Başkalarına saygı gösterdiğimiz sürece bize olan saygıları da artacaktır.

10 Yorum

  1. Bence çokk güzel ve kısa bazı yerlerden alıp kendi kompozisyonumda kullandım hakkını helâl et:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu