Genel Kültür

Sera Etkisi Nedir Nasıl Oluşur

Sıcaklıkların birbirleri ile karşılaştırabilir duruma olmasına iklim denir. İklim değişikliklerinin sebebi sera etkisinin oranına bağlıdır. Sera etkisi atmosferdeki karbondioksit birikimi sonucunda oluşur. Sıcaklıklar dünya genelinde artarak zararlara yol açmasıdır. Yaşadığımı yüzyılda kutup bölgelerde karbondioksit oranının artması sonucunda küresel ısınmaya sebep olmaktadır. İklim değişikliği dünyanın olumsuz etkilenmesine neden olur. Önlemler alınmadığı takdirde oran artarak insan yaşamının geleceği tehlikeye girer.

Sera etkisi denildiğinde aklınıza seralarda yetiştirilen meyve ve sebzelerden dolay olduğu gelmesin. Tamamen farklı bir olayların anlatımı olmaktadır.

Sera etkisi karbon salımı sonucunda oluşur. Bunlar çevremizde sanayileşme, motorlu araçlar gibi çeşitli kimyevi maddelerin ortaya çıkmasıyla olur. Dumanlar karbon etkisi yarattığından dolayı atmosferde biriken gazlar canlı yaşamını etkilemektedir. Sera etkisi olarak iklim değişikliği ve doğal olarak canlıların yaşamları olumsuz etkilenir. Etkinin azaltılması için karbon salımı kontrol altına alarak atmosfere yayılması önlenmelidir. Başta biz insanlara görevler düşerek yerine getirmemiz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu