Genel Kültür

Sesin Teknolojide Kullanıldığı Yerler

Ses, kulağımızın algılayabildiği türden enerjidir. Ses havada, suda dalgalar halinde yayılan, moleküllerin titreşmesi sonucunda ilerleyerek kaynaktan uzaklaştıkça şiddeti azalmaktadır. Gözle görülmediği gibi kulakla duyulabilen, cisme çarptığı zaman yansıma yapan enerjidir.

Ses teknoloji alanında çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Bilim ve teknoloji alanında kullanılabilen enerjidir. Ses dalgalar halinde yayılması ve çarptığı noktada geri gelmesinden dolayı bir çok alanda yararlanılmaktadır.

Ses ve basınç etkisi sayesinde cisimlerin yerinin tespit edilmesi sağlanabilmektedir. 20. yüzyılda gelişen teknolojidir. Batık gemilere yönelik gönderilen sesler çarparak geri gelmesi sonucunda yerleri tespit edilebilmektedir. Denizde batan gemilerde bulunan hazinelerin tespiti içinde yararlanılmaktadır. Ses dalgalar halinde ulaşarak çarpıp geri döner, bu sayede büyüklüğü ve cismin türü tespit edilebilir

Yarasaların sesi sonar olarak kullanması, denizaltıların denizde gönderdiği ses dalgaları sayesinde kayaları, cisimleri, canlıları tespit edilmesinde kullanılır.

Ultrason alanında kullanılarak ses dalgalarından yararlanılarak görüntü elde edilir. Ses dalgaları organ, doku gibi yerlere ulaşarak görüntü elde edilmesi sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu