Genel Kültür

Sevgililer Günü Ne Zaman Kutlanır

Sevgililer günü her yıl 14 Şubat gününde dünya çapında kutlanan gündür. Sevgililer birbirlerine hediye olarak bu özel günde özel zamanlar yaşamak için sürprizler dolu gün yaşarlar. Köken olarak çok uzun yıllar öncesinde Roma Katolik Kilisesinin inanışı doğrultusunda Valentine ismindeki bilim adamının adına ilan edilen bayram olmuştur. Aziz Valentin Günü olarakta bilinir. İsmim batı medeniyetlerinde hoş kişi, sevgili anlamına gelmektedir.

Sevgililer gününü güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. 1712 yılında İsveç almanağında 14 Şubat Valentine olarak belirtilmesine ait yazılar bulunmuştur. Şubat ayının ortasında aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanarak hayatımızı şekillendirir. Antik Yunan takvimlerinde Ocak ve Şubat ayının ortalarına denk geliyor.

Günümüzde sevgililer günü 14 Şubatta kutlanıyor. Sevgililer birbirlerine armağanlar alarak mutlu etme çabasına giriyorlar. Toplumsal olay olarak harekete geçip insanlar arasındaki bağları kuvvetlendirmektedir. Ticaretin canlandığı insanların ekonomik olarak bütçelerinden bir pay ayırdıkları dönemdir. Milyarlarca insan tarafından sevgililer günü coşku ile kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü Hediyeleri
Çikolata damağınızı tatlandırdığı gibi sizide keyiflendirecek seçeneklerdendir. Sevgiliniz için alabileceğiniz önemli hediyeler olabilir.
Kış ayının olmasıyla atkı, eldiven veya tuttuğu takıma ait mont alarak mutlu edebilirsiniz.
Sevdiği bir filmi, kolye, bileklik, elbise gibi hediyelerde mutlu eder.

Sevgililer Günü Sözleri
Seni ömür boyu seveceğimi en derinden söylemek isterim, hayaımın kadını, geleceğim ve çocuklarımın annesisin.
Sen bir insanın sahip olabileceği en değerli canlısın.
Sevgililer gününü en içten dileklerle kutlayarak seni ebediyen seveceğimi bilmeni isterim.
Böyle bir günde sana kocaman kalpli ayıcık aldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu