Genel Kültür

Simurg Efsanesi (Zümrüd-ü Anka)

Masallarda anlatılan efsanelerden biri olmaktadır. Kültürlerin kendilerine özgü masalları olup kendisini gösterir. Kültürlerde muhakkak çeşitli efsanelerde yer alır. Arap kültüründe Anka olarak bilinen, Türklerde Zümrüd-ü Ankara olarak tanınan efsanelerden birisidir. Aslında Simurg efsanesi olup tartışılır konulardan olmuştur.

Yunan mitolojisinde kalın tüyleri ve kartala benzer yapısı ile ateşten devasal kuş yaşarmış. Uzun ömürlü olduğu gibi görenler hayatları boyunca mutlu yaşayacakları belirtilmiştir. Bir çok sanat alanında figürlerle gerekte konularla Anka Kuşunun hikayesi kendisini göstermiştir.

Anka Kuşu, ölümün geleceğini hissettiği zaman kendisine yuva inşa edip kendisini zamkla sıvamaktadır. Güneşin sıcaklığı ile yanarak ölür ve küllerinden tekrardan doğarmış. Rivayetlere göre kuşlar dünyasında ters giden olaylar olduğu zaman Anka’nın gelerek çözüm bulabileceğine inanılmıştır. Her kuşlar gibi ortalıkta görünmez ve ulaşmak zorlu bir yaşamdır.

Kuşlar Simurg’u aramaya çıkmışlardır ama birbirlerinden farklı olan istek, aşk, marifet, hayret, tevhid, yokluk vadilerinden geçemediklerinden dolayı geri dönememişlerdir. Kaf dağıan varan kuş onu dile getirirken Farsça’da “Si” 30 demek “Murg” ise kuş demekmiş. Simurg efsanesi adını buradan almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu